Şimdiye kadar Google Analytics üzerinde kullanıcıların farklı cihazlar ve platform üzerinden yaptığı ziyaretleri userID'göndererek, oluşturduğumuz User View üzerinde görebiliyorduk.

Bu özellik ne kadar güzel olsa da çok büyük bir eksisi vardı. Bu da, oluşturduğumuz User View'i içerisinde sadece userID bilgisi gönderen kullanıcıları görmemizdi.

Ancak Goolge Analytics'e yeni gelen Signals özelliği ile kullanıcıların kullanıcı girişi dahi yapmadan platformumuzun farklı birimleri ( web, desktop ) üzerinde yaptığı ziyaretleri, oturumları birleştirebilir hale geldi.

Yani artık kullanıcı mobil sitede bir oturuma başladı ve masaüstü ortamına geçti ise bu süreci ve kullanıcı aksiyonlarını tek bir oturum olarak görebiliyoruz. Bu sayede hem çift sayımları engelliyor hem de kullanıcının aldığı yol hakkında daha sağlıklı bilgiye ulaşabiliyoruz.

Nasıl Aktive Edebiliriz?

Bu özelliği aktive edebilmek için, Google Analytics Property > Tracking Info > Data Collection bölümüne gidip, düğmeyi "On" durumuna getirmemiz gerekmekte.

Bu ayarlamadan sonra, Google Analytics kullanıcıların sessionlarını birleştirmeye başlayacak. :)

Şu anda, bazı hesaplarda bu özelliği aktive edebilmek girdiğinizde sayada aşağıdaki gibi minik bir banner görmektesiniz. Bu bannerda"Get Started"'a tıklayarak açılan ekrandaki "Continue" butonuna, buradan sonra açılan ekranda da "Activate" butonuna tıklayabilirsiniz.

Eğer yeterki yetkileriniz var ise onaylama sürecini tamamlamış olacaksınız.

"Get Started"'a Tıklayın
"Continue"ya Tıklayın
"Activate"'a Tıklayın.
Tebrikler :)

Peki nasıl raporlar görebileceksiniz ?

Bu özellik açıldıktan sonra, device overlap, device paths, channels ve acquisition device gibi raporlara erişebilir olacaksınız.

Bu raporları en kısa süredee bir yazıda açıklayıp buradan bağlantı vereceğim

Tabii bir süre, verilerin azlığı nedeni ile aşağıdaki uyarı çok göreceğiz. Deneyimlerime raporlar 30 günden sonra daha sağlıklı olarak gösterilmekte.