Google Analytics Time Zone ( Saat Dilimi ) ayarı sessionlarınızı bölüyor. Peki bunu neden yapıyor? Çözümü Ne olmalı? Hepsi birazdan.

Google Analytic View'ınızın ayarlarına baktığınızda Time Zone isminde bir kısım göreceksiniz. İlk görüşte, doğru olarak bu değerin raporların doğru saatleri göstermesi için doğru girilmesi düşüneceksiniz.

Peki kime göre? Neye göre doğru? Ayrıca bu ayarın sessionlarınızı böldüğünü biliyor muydunuz?

Öncelikle kime göre, neye göre doğru kısmından kısaca bahsetmek istiyorum.

Diyelim ki, İstanbul merkezli, Dünya'ya açılmış, Afrikasından ve Amerikasına müşterileri / ziyaretçileri olan bir girişiminiz var. Ve Google Analytics kullanarak kullanıcılarınızın davranışlarını takip etmek, hangi saatlerde sitenize girdiklerini görmek istiyorsunuz. Peki standart saat dilimi olarak ne seçeceksiniz?

İlk bakışta "tabii ki İstanbul, ya neresi olacaktı?" diyebilirsiniz. ( http://bit.ly/14321412 ) Ancak bu seçiminizle birlikte büyük bir hata yapıyor olabilirsiniz.

Nasıl mı? Bir örnek üzerinden gidelim. Şimdi Google Analytics panelini açın ve Seul'deki kullanıcıların sitenize hangi saatlerde giriliyor bir listesini çıkartın. Listeyi çıkarttıktan sonra, kullanıcıların ziyaret saatlerinin çok mantıklı olmadığını bunun nedeninin Seul ile İstanbul arasındaki saat farkı olduğunu göreceksiniz. Bunu düzeltmek için de, listeyi excel gibi bir aracıya alıp aradaki saat farkını her bir kayıda ekleyip kendi yerel saatlerine göre sitenizi ziyaret ettikleri aralığı görebileceksiniz.

Kolay olmadı değil mi? Peki sizce eksiğimiz neydi? Her şehir / ülkenin saat dilimi bilgisini anında bilmeniz ve Analytics üzerinde gördüğünüz saat bilgilerine hemen kafadan ekleyip yerel saati çıkartmanız işiniz çözülür müydü? Evet. Ama bunu yapmanın ne kadar zor olduğunu farketmişsinizdir.

aman allah göstermesin.

Peki çözüm? Custom Dimensions.

"Custom dimensions" ziyaretlerde, normalde google analytics'in tutmadığı bazı bilgileri google analytics üzerinde tutmanıza yardımcı bir google analytics özelliği. Bu özelliği de kullanıcıların yerel saatlerini tutmak için kullanabiliriz.

Öncelikle "Custom Dimension"umuzu Google Analytics paneli üzerinden oluşturalım.

localTime isminde bir custom dimension oluşturduk.

Bu custom dimension'u oluşturduktan sonra sitemiz üzerinde aşağıdaki örnek kodu Analytics pageview kodumuzdan hemen önce çalıştırarak bu bilgiyi alabiliriz.

ga('set', 'dimension2', new Date().getHours());

not: dimension2 yerine, siz dimension'u oluşturduğunuzda oluşan dimension idsini yazmalısınız. Ücretsiz analytics versionunda bu sayı 20'ye , premiumda 200'e çıkmaktadır.

Sadece saat bilgisini aldık. Ancak isterseniz dakika gibi bilgileri de, yeni bir dimension oluşturup javascript kodunda saat yerine dakika alarak yapabilirsiniz.

Bu bilgileri de aldıktan sonra, Google Analytics üzerinde artık yerel saatlerin etkisini görmeye başlayabiliriz.

Ben yazının 2. bölümünü yazarken; siz de bu geliştimeleri kendi Analytics kurulumu üzerinde yapabilir. LinkedIn üzerinden sorularınızı bana iletebilirsiniz : https://www.linkedin.com/in/semihmasat/