Google Tag Manager kullanırken, TAG'lere göndermek istediğimiz verileri alabilmemizin bir çok yöntemi var.

Dolu Dolu Maaşallah

Ancak almak istediğimiz veri her zaman istediğimiz formatta olmayabiliyor. Örneğin yazılımcılar "Yes" yerine True "No" yerine 0 veya null,undefined gibi tanımsızlık içeren bilgileri gönderebiliyor.

Google bu sorunu fark etmiş olacak ki çok güzel bir özellik getirip, GTM üzerinde oluşturduğumu değişkenleri temel seviyede de olsa manipüle edebileceğimiz "Format Value" özelliğini getirmiş.

Daha çok Google Analytics ile uğraştığım için bu konsepte çok uzak değilim. Çünkü uzun süredir Advanced Filters ( Geliştirilmiş Filtreler ) ile dimensionlar üzerinde değişiklik yapabiliyorduk.

Ancak bu şekilde değişiklik yapamadığımız onlarca farklı platform yer almakta. Bu yüzden bu bilginin oldukça işe yarayabileceğini düşünüyorum. Özellikle lookup map özelliği ile birleştirilirse.

Özelliğin bize sağladığı yöntemler ;

Change Case to... : Bu seçecek ile, gelen metni komple büyük veya küçük harf'e çevirebiliyoruz.

Convert null, undefined, true, false to.. : Bu seçenekler sayesinde de null, undefined, true ve false değişkenlerini istediğimiz farklı değerlere çevirebiliyoruz.

Burada unutmamanız gereken, değer olarak javascript function gibi farklı değişkenleri de kullanabiliyor olmamız. Yani istersek isPremiumMember bilgisi undefined gelirse, bir javascript fonksiyonu çağırıp, farklı değerler üzerinde işlem yapıp bu sonuca ulaşabiliriz.